DAR ALANLAR İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

Görüntüleme: 1372

               Evlerde, ofislerde ve diğer kapalı yaşam ve çalışma alanlarındaki en önemli problemlerden biri de alanların dar ve kullanışsız olmasıdır. Maddi ve manevi sorunlar, bir takım yükümlülükler ve mecburiyetler sebebiyle bu tarz alanlarda yaşamak zorunda kalınabilmektedir. Bu sebeple kişinin moral ve motivasyonu düşmekte, kendini bir türlü rahat hissedememektedir.

               Yapılacak bir takım değişikliklerle, ufak tefek düzenlemelerle dar alanlarda yaşam daha keyifli ve rahat hale getirilebilmektedir. Böylece pahalı tadilat, taşınma vb. sorunları ortadan kalkacağı gibi ortam daha kullanışlı ve ferah hale gelecektir. Kişinin ruh hali de buna bağlı olarak daha iyiye gidebilecektir.

                Öncelikle ne kadar renk tutkunu olunursa olunsun favori renkleriniz yerine dar alanlarda mutlaka açık renk duvar boyaları veya desensiz düz ve açık renkte gözü yormayacak duvar kağıtları kullanılmalıdır. Zeminin duvara tezat olarak koyu renkte tercih edilmesi alana derinlik verecek, zemin açık renk tercih edildiğinde ise halının mutlaka zemine yakın renklerde kullanılması uygun olacaktır.

                Perde seçimi mümkünse duvar ile aynı renkte olmalı veya duvardan çok az farkla açık veya koyu tonlarında tercih edilmelidir. Dar alanlarda doğal ve soft renkler kullanılmalı, eşyalar simetrik olarak kullanıma ve boş alan sağlamaya uygun yerleştirilmelidir.

                Dar alanlarda gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmaya dikkat edilmeli, koyu güneşlik veya koyu fon perdeleri tercih edilmemelidir. Eşyalar pencereleri kapatacak şekilde veya ışığı engelleyecek şekilde yerleştirilmemeli, kişinin en çok vakit geçirdiği yer, mesela yatak, çalışma masası, yemek masası, dinlenme alanı vb., mutlaka ışıktan en çok yararlanacak şekilde ve mümkünse cam kenarlarına yerleştirilmelidir.

                Küçük mekanlar için üretilmiş pratik çözümler sunan mobilyalar tercih edildiğinde hem mekan kullanışlı hale gelecek, hem ihtiyaç karşılanmış olacak hem de ekstra alan kazanılmış olacaktır. Mesela tek bir hareketle duvara kaldırılan yataklar, ranza tipi yatma ve çalışma alanları, açılır kapanır veya büyültülüp küçültülebilen masa ve sehpalar gibi çözüme yönelik pek çok mobilya, dar alanlar için kurtarıcı olacaktır.

                Havalandırma konusuna son derece önem verilmeli, rutubet ve nem oluşumunun önüne geçilecek şekilde tedbirler alınmalı ve ortam sık sık ve bol derecede havalandırılmalıdır.

                Işıklandırma konusunda ise yapay ışıklandırmalar yerine gün ışığına en yakın olacak şekilde gözü ve bedeni yormayan ışıklandırmalar tercih edilmelidir.

                Aksesuar tercihine de değinecek olursak, dar alanlarda aksesuar olarak büyük ve az objeler kullanılmalı, küçük ürünler kullanılmamalı ve mümkün olduğunca az aksesuar tercih edilmelidir. Dar alanlara düz renk objeler ve aksesuarlar, desenli ve karışık renkli ürünlere göre daha uygundur.

                Dolap, raf vb. gibi ekstra depolama alanları kullanılacaksa mümkünse gömme dolap şeklinde olmalıdır. Eğer mümkün değilse mutlaka ya zeminde kullanılmalı ya da tavana yakın derecede yükseklikte kullanılmalıdır. Orta yükseklikte kullanılan dolap ve raflar alanı daha da daraltacaktır.

                Son olarak dar mekanlara daha büyük bir alandaymış hissi verilmek için tavanlarda veya karşılıklı duvarlarda geniş aynalar kullanıldığında ortam daha aydınlık ve geniş görünecektir.