HOME OFİS DEKORASYONU

Görüntüleme: 69

Home Ofis dekorasyonu, evden çalışanlar ile çalışmak zorunda kalanların iş hayatlarını verimli ve konforlu hale getirebilmeleri için önemlidir.

Pandemi sürecinin iş dünyasındaki yansımalarından biri olan home ofis kavramı, daha önce sadece evlerinden çalışanların aşina olduğu bir kavramken, son günlerde neredeyse bütün çalışanların gündeminde, ilk sıralarda yer almaktadır.

Günümüzde, bireysel ve kurumsal pek çok firma ve çalışan, sağlık durumlarının korunabilmesi, aktif iş hayatının bir şekilde devam edebilmesi, bu sürecin sağlık ve ticaret açısından en az zararla atlatılabilmesi gibi sebeplerle evden çalışma düzenine geçmiş bulunmaktadır.

İş hayatının evlere taşınması ise home ofis olarak adlandırdığımız, özel bir çalışma alanı ihtiyacını beraberinde getirmiştir.

Peki, home ofis nasıl kurulur? İyi bir home ofis nasıl olmalıdır? Home ofis dekorasyonu yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Siz de bu soruların cevabını merak edenlerdenseniz, yazımızı sonuna kadar okumanız yararınıza olacaktır.

Home Ofis Nasıl Kurulur?

Öncelikle home ofis için evde rahat çalışabileceğinizi düşündüğünüz bir alanı gözünüze kestirmeniz gerekmektedir.

Evinizde zaten bir kütüphane veya çalışma odası varsa avantajlısınız demektir. Çünkü ufak tefek değişiklikler ve alacağınız bazı ofis ürünleri ile orayı hızlıca bir home ofise dönüştürebilmeniz mümkün.

Ancak böyle bir alanınız daha önceden yoksa evinizde çamaşır odası, oturma odası ve hatta yemek odası olarak kullandığınız bir odayı home ofis olarak yeniden düzenleyebilirsiniz. Öncelikle odayı olabildiğince eski halinden kurtararak, içindeki eşyaları evin farklı yerlerine serpiştirebilirsiniz. Mesela yemek odası olarak kullandığınız bir odadan masa ve sandalyeleri salona, mutfağa ve hatta balkona taşıyarak home ofis elde edebilirsiniz.

Peki eğer evde home ofis olarak kullanmaya müsait ekstra bir odamız yoksa ne yapacağız?

Böyle bir durumda evde sakin ve sessiz kalabileceğine inandığınız güzel bir köşe seçmeniz gerekecektir. Bu köşenin masanızı ve ihtiyacınız olan ekipmanları yerleştirebileceğiniz genişlikte, ışık alan bir ortamda olması çok önemlidir. Örneğin salonun bir bölümü, yatak odalarında pencere önleri gibi yerler bu şekilde bir home ofis için uygun hale getirilebilir.

Alanı seçtikten sonra home ofis kurabilmek için bir adet çalışma masası, çalışma koltuğu, masa lambası, işin durumuna göre fonksiyonel bir yazıcı ve kırtasiye ürünleri gerekmektedir.

İyi Bir Home Ofis Nasıl Olmalıdır?

İyi bir home ofis, her şeyden önce, kişilerin verimli çalışabilmelerine imkan verecek şekilde olmalıdır.

İşlerin ilerleyiş hızına katkı sağlayacak bütün araç ve gereçleri barındırmalıdır.

Sessiz bir ortam olmalı, dikkat dağınıklığına yol açacak şekilde gürültü almamalıdır.

Gün içinde güneş ışığından oldukça yararlanılabilecek şekilde olmalı ve mümkünse açılabilen camlara sahip olmalıdır. İçeriye temiz hava girmesi evden çalışanlar için son derece önemlidir.

İyi bir home ofis için ısıtma ve soğutma sistemi olabildiğince doğal olmalıdır. Ortam, evden çalışmanın rehavetine kapılmamak için, genelde biraz serin bırakılmalıdır.

Home Ofis Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Home ofis dekorasyonu yapılırken öncelikle renk uyumuna dikkat edilmelidir. Ortamı boğmayan, kişilerin görmekten sıkılmayacağı ve birbiriyle uyumlu renkler seçilmelidir. Bir ana renk seçimi yapılarak o rengin açık ve koyu tonlarıyla estetik geçişler sağlanabilir. Bunun dışında bu renklerle uyumlu canlı renkler çok fazla olmamak şartıyla kullanılabilir.

Home ofis dekorasyonu için renk seçerken sadece soft ve pastel tonlar kullanılmamalı araya canlandırıcı ve enerji verici renkler serpiştirilmelidir.

Home ofis denince akla ilk gelen mobilya olan çalışma masası, tıpkı iş yerindekiler gibi kullanışlı olmalıdır. Çekmece, raf ve dolap bakımından ihtiyacı karşılar nitelikte olmalıdır. Zevke ve kullanılacak mekana uygun olarak doğal ahşap, cam, mermer veya mdf gibi malzemeler seçilebilir. Bu arada çalışma masası için buradan modellerimize bakmadan karar vermemenizi tavsiye ederiz.

Bunun yanında çalışma masalarının adeta ekürisi olarak adlandırabileceğimiz çalışma koltukları da son derece önemlidir. Konforlu bir çalışma koltuğu veya çalışma sandalyesi home ofislerde çalışma verimini büyük ölçüde etkilemektedir. Çünkü kişiler evde çalışırken ofis çalışma saatlerinden belki de daha fazla bir süreyi home ofislerinde geçirmektedir. Günün büyük bir bölümü oturarak geçtiği için konforlu koltuk, konforlu bir çalışma ortamı demektir.

Home ofis dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ışıklandırmadır. Home ofislerde mümkün olduğunca gün ışığından yararlanılmalıdır. Bunun yanı sıra yapay ışıklandırma konsantrasyon bozukluğuna sebep olmayacak şekilde doğala yakın şekilde seçilmelidir. Ortam, iş disiplinini bozacak şekilde loş, gözü rahatsız edecek şekilde de aydınlık olmamalıdır.

Home ofis dekorasyonu yaparken aksesuar seçimine de dikkat etmek gerekmektedir. Ortamda gereksiz eşya ve aksesuarlar olabildiğince az kullanılmalıdır. Çünkü zaten evde çalışmanın vermiş olduğu bir rahatlık ve dikkat dağınıklığı, gereksiz eşya ve aksesuarlarla beslenerek iş disiplini açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Dekoratif ürünler ve aksesuarlar seçerken olabildiğince doğal ürünler tercih etmek faydalı olacaktır. Örneğin doğal sedir ağacından dekoratif bir duvar panosu hem görsel estetik açısından ihtiyacı karşılayacak hem de muhteşem kokusuyla ortamı ferahlatacaktır. Firmamızda bulunan bu tarz dekoratif ürünleri buradan  görebilirsiniz. Ayrıca dekoratif ahşap aksesuarlar için de burayı incelemeden geçmeyin. Doğal ahşap ürünler doğadan uzak kaldığımız şu günlerde home ofis dekorasyonu için ideal olacaktır.

Doğallık demişken normal ofis dekorasyonlarında olduğu gibi home ofis dekorasyonunda da canlı bitkiler kullanımı oldukça önemlidir. Bakımı kolay yeşil yapraklı küçük ağaçlar veya mis gibi kokan ve renkli çiçekleriyle ortamı canlandıracak saksı bitkileri özellikle de pandemi sürecinde size çok iyi gelecektir.

Fikir edinebilmeniz açısından aşağıda birkaç home ofis görseli bulunmaktadır. Bu konuyla alakalı detaylı bilgi alabilmek, danışmanlık hizmetimizden yararlanabilmek, sipariş verebilmek ve özel mobilya yaptırmak için iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.